Wydarzenia

W Olsztynie podsumują wykopaliska w Barczewku

Po trzech sezonach niezwykle owocnych badań archeologicznych w Barczewku naukowcy podsumują je podczas konferencji w Muzeum Warmii i Mazur. Organizatorzy zapraszają pasjonatów historii do olsztyńskiego zamku w dniach 24-25 listopada 2016 roku.

Polsko-niemiecki projekt badań początków miasta warmińskiego „Alt Wartenburg/Barczewko – Warmińskie Pompeje”, finansowany przez niemieckie Ministerstwo Kultury i Mediów, pozwolił na zbadanie unikalnego w skali Europy grodziska z pierwszej połowy XIV wieku. Pracami kierowali prof. Felix Biermann z Uniwersytetu Jerzego Augusta w Getyndze oraz dr Arkadiusz Koperkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak mówią źródła historyczne, biskup warmiński Eberhard z Nysy w 1325 roku zapoczątkował budowę miasta i zamku Wartenburg nad jeziorem Wadąg. Zimą 1354 roku rozwijający się ośrodek został doszczętnie zniszczony przez najazd Litwinów. Wszystkie zabudowania spłonęły, a ich mieszkańcy zginęli. Dziesięć lat później miasto pod tą samą nazwą ulokowano w nowym miejscu (i istnieje tam po dziś, obecnie jako Barczewo).

Dawne pogorzelisko w Barczewku okazało się skarbnicą cennych znalezisk, które dokumentują historię kolonizacji i kulturę materialną czternastowiecznej Warmii. Ze względu na to oraz na charakter stanowiska archeologicznego (warstwa zgliszcz utrwaliła „zapis” przerwanego życia codziennego ówczesnych mieszkańców), Barczewko zyskało miano Warmińskich Pompejów.

Olsztyńska konferencja podsumuje zakończone etapy badań archeologicznych i pozwoli na zaprezentowanie najciekawszych zabytków znalezionych w ich trakcie. Dla wszystkich zainteresowanych wstęp będzie wolny. Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.