Wydarzenia

Muzyczne białe kruki na wystawie w Olsztynku

Wyjątkową okazją, aby zobaczyć unikalne, dawne instrumenty, jest wystawa zatytułowana „Osobliwości ludowego instrumentarium muzycznego”, prezentowana w Salonie Wystawowym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Można ją oglądać od stycznia 2017 roku.

Eksponaty, które znalazły się na ekspozycji, pochodzą ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Oprócz nich prezentację uzupełnia kolekcja olsztyneckiego Parku Etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego.

Na wystawie główną rolę grają instrumenty muzyczne, które powstały w XIX i XX wieku. Są wśród nich egzemplarze wyprodukowane w specjalistycznych pracowniach czy fabrykach, a także wytwarzane ręcznie w małych, wiejskich warsztatach. Wśród zgromadzonych eksponatów cieszą oko przede wszystkim: skrzypce ludowe, piszczałki, szałamaje, cytry, mandoliny, jak również szafa grająca i diabelskie skrzypce, które wyglądem przypominają... miotłę. Poza instrumentami na wystawę złożyły się także manekiny ubrane w historyczne stroje regionalne oraz figurki ludowe.

Salon Wystawowy, w którym można oglądać wystawę, mieści się w dawnym kościele ewangelickim w centrum miasta (ul. Zamkowa 1). Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej olsztyneckiego muzeum.

Źródło: mazury.travel