Wydarzenia

Tydzień pod znakiem pomarańczowego ślimaka

Jak co roku we wrześniu polskie miasta należące do międzynarodowej sieci Cittaslow będą świętowały Tydzień Cittaslow. Dla mieszkańców i turystów przygotowano w nich jarmarki, imprezy kulturalne, rekreacyjne i sportowe. Organizatorzy zapraszają na nie od 19 do 26 września 2021 r.

Uwieńczeniem tygodniowego świętowania będzie Niedziela Cittaslow (26 września). Podczas organizowanych wydarzeń, wpisujących się w styl życia w duchu slow, nie zabraknie promowania lokalnej produkcji i rzemiosła, edukacji, twórczości artystycznej, sztuki kulinarnej i aktywnego wypoczynku. Dobra zabawa dla dzieci i dorosłych gwarantowana!

Stałym elementem wydarzeń w poszczególnych miastach będą konkursy i zabawy związane z ideą i symboliką Cittaslow, w szczególności z pomarańczowym ślimakiem, będącym symbolem ruchu. Np. w Lidzbarku Warmińskim zaplanowano wspólne tworzenie pocztówek i zakładek do książek z motywem ślimaka; w Jezioranach – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, których motywem przewodnim będzie ślimak; w Węgorzewie – konkurs na najbardziej kreatywnego ślimaka; w Rynie – konkurs plastyczny „Ślimak w krajobrazie Rynu” i zawody strzeleckie o statuetkę ślimaka Cittaslow; w Szczytnie – zajęcia literackie „Ślimak, ślimak pokaż książki” i grę terenową „Gdzie jest ślimak?”; w Bisztynku – warsztaty tworzenia ślimaków z gliny.

Wśród licznych innych wydarzeń uwagę zwracają te związane z tradycjami kulinarnymi regionu, m.in.: III Regionalne Święto Jabłka w Lubawie, Święto Pieczonego Ziemniaka w Nowym Mieście Lubawskim czy spotkanie z Joanną Grzegorczyk-Wosiek, autorką bloga „Przepisy ze śpiewnika”, w Lidzbarku Warmińskim. Z kolei na Piknik Historyczny o bogatym programie zaprosi Braniewo (już 19 września), a na Piknik Napoleoński – Bisztynek.

Bogata będzie oferta wydarzeń muzycznych. Dość wspomnieć choćby o koncertach arii operowych w ramach I Międzynarodowego Warmińsko-Mazurskiego Kursu Wokalnego w Lidzbarku Warmińskim; koncercie zespołu Dobre Wino podczas I Muzycznych Zaułków Barczewa; Festiwalu Pieśni Wędrownych w Ornecie, koncercie jazzowym w Biskupcu, występach warmińskiego barda Apolinarego POlka i zespołu Pro Musica Antiqua w Jezioranach.

To oczywiście tylko część propozycji, z których można skorzystać. Ich szczegółowy wykaz znajduje się w załączonym pliku (na niektóre z wydarzeń obowiązują wcześniejsze zapisy).

 

logo niedziela 01