Wydarzenia

Tydzień Cittaslow – aktywnie, kulturalnie, smacznie

Tegoroczny Tydzień Cittaslow to cykl kilkunastu wydarzeń w miasteczkach sieci. Każde z nich ma za zadania przybliżyć mieszkańcom idee przyświecające ruchowi, czyli m.in. dbałość o lokalną kulturę i o zabytki, ekologię oraz promocję miejscowych atrakcji.

Kalendarz najciekawszych wydarzeń Tygodnia Cittaslow w miastach:

Dobre Miasto, 24 września - Tydzień Cittaslow zacznie się od imprezy edukacyjnej pod nazwą "Oszczędzamy Energię", w kolejnych dniach odbędą się imprezy kulturalne i sportowe promujące dobre życie w miastach sieci Cittaslow. Dobromiejskie dni będą akcentować ekoaktywność i ekonowoczesność popularyzującą ekologię i zdrowy, aktywny styl życia. W bloku edukacyjno-informacyjnym zdobędziemy wiedzę z zakresu sposobów zanieczyszczeń i oszczędzania wody, segregacji odpadów, wody pitnej – jej jakości, wyników badań. Więcej informacji na stronie CKB

Barczewo, 23 września – Niedziela Cittaslow pod hasłem „Dolce far niente”. Miasto zaprasza na śniadanie z LGD „Południowa Warmia”, degustacje cynamonowej kawy i rogalików, zabawy dla dzieci, zajęcia jogi oraz koncert Weroniki Kryczki. Miejscem wydarzenia będzie Skarbiec Kultury Europejskiej.

Pasym, 23 września – Miasto przygotowało bardzo bogaty kalendarz wydarzeń. W Slow Jarmarku wezmą udział rękodzielnicy, rzemieślnicy, kolekcjonerzy oraz lokalni wytwórcy żywności. Kulturalnie tę propozycję uzupełnią: wystawa plastyczno-fotograficzna pt. „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” i koncert muzyki kameralnej zespołu Pro Musica Antiqua.

Jeziorany, 22-23 września – KULTuralny Tydzień Cittaslow w Jezioranach trwał cały tydzień, a w weekend przewidziano kulminację atrakcji. Już w piątek odbędą się warsztaty gitarowe, z kolei w sobotę Miejski Ośrodek Kultury przygotował plener malarski oraz zajęcia jogi w jeziorańskiej fosie, a także kino pod chmurką. W niedzielę ruszy rodzinny rajd rowerowy.

Orneta, 22-23 września – Dni Dziedzictwa Ornety. Na placu przed ratuszem staną stoiska rękodzielników. Organizatorzy zapraszają na koncerty, zabawy, gry miejskie i animacje dotyczące Cittaslow.

Nowe Miasto Lubawskie, 23 września – Święto Pieczonego Ziemniaka – Ekologiczny Festyn Cittaslow odbędzie przy Szkole Podstawowej nr 3. Na uczestników wydarzenia czekają stoiska promocyjne, konkursy plastyczne i wiedzy ekologicznej dla najmłodszych, rodzinne gry sprawnościowe oraz degustacje żywności tradycyjnej i ekologicznej.

Lidzbark, 23 września i 29 września – w ramach Tygodnia Cittaslow gmina Lidzbark przygotowała szereg wydarzeń. Jedno z nich – Święto Kapusty – odbędzie się 23 września w Nowym Dłutowie. W kolejnym tygodniu gmina zaprasza na rodzinną sztafetę turystyczną Razem do Trójstyku, która zakończy się w Gościńcu Myśliwskim w Konopatach.

Działdowo, 30 września – Festyn Cittaslow i Jesienny Rodzinny Rajd Rowerowy. Podczas festynu zorganizowane zostaną strefy animacyjne, związane z ideami Cittaslow, m.in. historią, żywnością i rękodziełem. Jesienny Rajd Rowerowy to już tradycyjne wydarzenie Uczestnicy pokonają liczącą około 30 kilometrów trasę w okolicach Działdowa.

Reszel, 30 września – Niedziela Cittaslow. W amfiteatrze miejskim odbędą się pokazy sprawności OSP, karate, minimaraton zumby. Miasto zaprasza na poczęstunek w postaci lokalnej grochówki. Wydarzenie zakończy koncert zespołu Pulse Generation.

Ryn, 30 września – Tego dnia odbędzie się podsumowanie Tygodnia Cittaslow w sali widowiskowej Ryńskiego Centrum Kultury. Jednak na cały tydzień miasto przygotowało szereg atrakcji, zwłaszcza dla małych mieszkańców, m.in. lekcje o Cittaslow w przedszkolach i szkołach, wystawy, grę w podchody i turniej strzelecki.

Finał Tygodnia Cittaslow w Lubawie – Regionalne Święto Jabłka, 29 września – Tegoroczny finał Tygodnia Cittaslow odbędzie się w Łazienkach Lubawskich, czyli odnowionym parku miejskim. Wydarzenie wpisuje się w Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Motywem przewodnim imprezy będzie jabłko i kulinaria z nim związane. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00 atrakcjami dla najmłodszych. Później na pierwszy plan wysuną się akcenty kulinarne: wielkie gotowanie konfitur, smażenie placków z jabłek, konkurs na najlepszą potrawę, poczęstunek kartoflanką z jabłkiem. Odbędzie się pojedynek szefów kuchni z konkursem na najlepszą wątróbkę z jabłkiem. Na scenie zagrają: multiinstrumentalista Jan Bernard i trio Żywica z Ukrainy. Atrakcją wieczoru będzie spektakl ognia.