Wydarzenia

Koncert muzyki sakralnej “Pulchra es”

Chór Concentus zaprasza na koncert muzyki sakralnej pt. “Pulchra es”, który odbędzie się 10 czerwca o godz. 18.30 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie. Tematem przewodnim koncertu będzie zaprezentowanie muzyki sakralnej dwóch kompozytorów: polskiego Henryka Mikołaja Góreckiego oraz norweskiego Ola Gjeilo.

Celem jest ukazanie muzyki chóralnej jako propozycji kulturalnej, mogącej zainteresować i zainspirować każdego słuchacza, zespół ma zamiar dotrzeć ze swoim przekazem do szerokiej publiczności w różnym wieku - tej dojrzałej, posiadającej już określone gusta muzyczne, ale również do młodszych odbiorców.

Koncert będzie efektem końcowym projektu, w ramach którego członkowie Chóru odbywają indywidualne i grupowe warsztaty z emisji głosu oraz interpretacji i prezentacji utworów chóralnych.

Do poprowadzenia warsztatów zespół zaprosił w tym roku prof. sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura Elżbietę Wtorkowską. W latach 2012-2016 pełniła funkcję dziekana Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Aktualnie jest kierownikiem Katedry Muzyki Kościelnej. Pracuje również w Instytucie Społeczno-Artystycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku. Jest wykładowcą oraz kierownikiem naukowym na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz konsultantem wokalnym Chóru „Opera Nova” w Bydgoszczy.

Projekt, w ramach którego odbywają się warsztaty chóralne oraz koncert Chóru Concentus, otrzymał wsparcie finansowe Urzędu Miasta Działdowo.

Wykonawcy:
Chór Concentus, akompaniator: Tadeusz Hoffman, muzycy: Grzegorz Wadecki – gitara, Dominka Banach – flet poprzeczny, Dominika Banach - dyrygent

W programie m.in.:
H. M. Górecki – 4 pieśni z cyklu „Z PIEŚNI KOŚCIELNYCH na chór mieszany a capella”:
- „O Matko miłościwa”
- „Zdrowaś bądź Maryja”
- „ Zawitaj, Pani świata”
- „Wstał Pan Chrystus”
O. Gjeilo:
- „Northern Lights”
- „Ubi Caritas”
- „The Ground”

 

concentus działdowo