Wydarzenia

Przenieś się do XIX wieku w Lidzbarku Warmińskim

Lidzbark Warmiński po raz dwunasty zaprasza na Rekonstrukcję Bitwy pod Heilsbergiem. Inscenizacja starć z 1807 roku wpisze się w ramy imprezy historycznej „Napoleony Kultury – jarmark ginących zawodów”, która odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2018 roku.

Upamiętnia ona największą bitwę okresu napoleońskiego stoczoną na obecnych terenach Polski, w której starło się ze sobą około 140 tys. żołnierzy armii cesarza Francuzów i prusko-rosyjskiej. Pole bitwy, z szańcem, ziemiankami i budynkami wojskowymi, przygotowano przy Termach Warmińskich (ul. Kąpielowa).

W piątek na bulwarze przy Lidzbarskim Domu Kultury zaplanowano Wielki Jarmark Dawnych Zawodów (godz. 11.00-19.00) z pokazami i warsztatami oraz degustacją dań kuchni historycznej. Na scenie plenerowej odbędą się: VI Przegląd Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych (godz. 12.00) i koncert Ani Brody (godz. 17.00). Strój historyczny stanie się biletem wstępu na Bal Oficerski w zamku biskupim (godz. 20.00).

W sobotę impreza przeniesie się na pole bitwy. W godz. 11.00-19.00 będzie tu działał Jarmark Historyczny. Publiczność zyska możliwość zwiedzania obozu rekonstruktorów (z przerwą w godz. 15.00-18.00) i uczestniczenia w pokazach: dawnej musztry (godz. 12.00), mody rodem z XIX wieku (godz. 13.00) oraz wytwarzania perfum i kosmetyków (godz. 14.00). Ukoronowaniem dnia będzie widowiskowa inscenizacja bitwy (godz. 16.00), a zakończy go obozowa potańcówka przy muzyce na żywo (godz. 19.00).

Organizatorami imprezy są: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim, Lidzbarski Dom Kultury oraz Wileński Muszkieterski Pułk. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie internetowej LDK oraz na poświęconym jej profilu FB.

Źródło: mazury.travel