Wydarzenia

Kawaleryjskie Zakończenie Lata

19 września do Biskupca zawita kawaleria konna, żołnierze i specjalni goście. To będzie koniec lata pod znakiem historii. Dwudniowa cykliczna impreza upamiętniająca w przystępny i wieloraki sposób postać płk. Łupaszki jest wspólną inicjatywą Fundacji Stadniny Koni Kierzbuń i Burmistrza Biskupca.

W sobotę, 19 września odbędzie się rajd konny na pamiątkę tego, że płk Łupaszka codziennie przemieszczał się ze swoimi żołnierzami, aby być nieuchwytnym dla wroga. Konie i zaprzęgi wyruszą ze Stadniny Koni Kierzbuń w ok. 50 km trasę wokół jeziora Dadaj. Podczas sobotniego przemarszu kawalerzyści będą mieli 3 postoje. Ok. godz. 10:30 przybędą w okolice Słonecznego Brzegu w Rukławkach. Następnie ok. południa odwiedzą Strzelnicę SKS Gryf w Biskupcu, gdzie tym razem Burmistrz Biskupca organizuje piknik rodzinny „Kawaleryjskie Zakończenie Lata”. Gwoździem programu będą pierwsze w powojennej Polsce zawody w strzelaniu z konia z broni ostrej (VIS) – jako powrót do kawaleryjskiej tradycji oraz szereg pokazów kawaleryjskich. Ok. godz. 16 kawalerzyści dotrą do Sołectwa Wilimy.

 

20 września V Rajd Konny płk Łupaszki toczyć się będzie w całości w Stadninie Koni Kierzbuń. W tym dniu spodziewamy się wielu znamienitych Gości – w tym m.in. weteranów z AK: kpt Stanisława Poźniaka, mjr Józefa Rusaka, mjr Ireneusza Hurynowicza i kpt Lucjana Deniziak, a w imieniu byłej sanitariuszki AK – Pani Lidii Lwow Eberle odczytany zostanie list skierowany do uczestników. Obchody rozpoczną się o godz. 9:30 mszą św. polową w intencji płk. Łupaszki i jego żołnierzy. O godz. 11 odbędą się ogólnopolskie zawody kawaleryjskie – V Memoriał płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Zawodnicy powalczą o pierwsze miejsce prezentując się w próbach skoków przez przeszkody oraz władaniu szablą, lancą i strzelaniu z konia. Będą także emocjonujące pokazy wojskowe i kawaleryjskie. Gwoździem programu będzie rozpoczynająca się ok. godz. 14:30 widowiskowa inscenizacja potyczki kawaleryjskiej inspirowanej bitwą pod Worzianami – udział w niej zapowiedziało wiele grup rekonstrukcyjnych, a wszystko zostanie okraszone sporą dawką efektów pirotechnicznych. W tym roku zaplanowaną na godz. 15 prelekcję historyczną poprowadzi Pan Michał Ostapiuk z IPN. Następnie na tegorocznym koncercie zagrają słynni bardowie: Paweł Ł. Piekarczyk i Leszek Czajkowski. Ich występ przewidywany jest o godz. 16. Przez cały ten dzień będzie można oglądać wystawę sprzętu wojskowego oraz broni z czasów II wojny światowej. Będzie też można skosztować prawdziwej wojskowej grochówki, gotowanej przez żołnierzy w kuchni polowej.

Te zaplanowane na weekend 19–20 września atrakcje są niecodziennym wydarzeniem na Warmii i Mazurach, organizatorzy zachęcają do wszystkich do odwiedzania Biskupca i Kierzbunia i uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.

 

kalendarium kawaleryjskie

 

 

łupaszki kirzbuń